استرالیا:

استرالیا با 6/7 میلیون کیلومتر وسعت ( 25 برابر انگلستان ) در نیمکره جنوبی قرار گرفته است. این کشور ششمین کشور پهناور دنیاست، استرالیا یکی ازقلمروهای مشترک المنافع است و در سال 1901 از بریتانیای کبیر استقلال یافته پایتخت آن شهر کانبرا می باشد و شهر های بزرگ آن عباتند از ملبورن و سیدنی.

استرالیا از 6 ایالت و 2 قلمرو تشکیل شده است.ایالت ها و شهرهای استرالیا:

1.        (NSW)نیو ساوت ولز یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

2.        (QLD)کوئینزلند که مرکز آن بریزبین می‌باشد.

3.        ( SA) استرالیای جنوبی با مرکزیت آدلاید

4.         (TAS) تاسمانی که جزیره ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی که مرکز آن هوبارت می باشد.

5.        (VIC) ایالت ویکتوریا که مرکز آن ملبورن می باشد.

6.        (WA) استرالیای غربی که مرکز آن پرت می باشد.

7.        (NT) قلمرو سرزمین شمالی که مرکز آن داروین است.  

8.        (ACT)سرزمین پایتخت استرالیا که کانبرا شهر مرکزی آن می باشد.   

 

:جمعیت استرالیا

جمعیت کنونی استرالیا بیش از ۸/۲۰ میلیون نفر است و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. کرانه جنوب شرق این کشور تراکم جمعیتی بیشتری نسبت به سایر نقاط دارد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.

 

:زبان استرالیا

زبان رسمی استرالیا زبان انگلیسی با گویش استرالیایی می باشد که برخی از واژه های بومیان استرالیا نیز در آن وارد شده است اختلاف بسیار نامحسوسی در لهجه مناطق گوناگون وجود دارد. زبان های دیگر مانند ایتالیایی و چینی نیز در بین مهاجران رایج می باشد.

:اقتصاد استرالیا

استرالیا کشوری توسعه یافته با اقتصاد متکی بر بازرگانی و کشاورزی است. محصولات اصلی استرالیا، نیشکر، پنبه،غلات و گوشت است. این کشور معادن فراوانی دارد.شرکای بازرگانی استرالیا بیشتر چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا و نیز ایلات متحده آمریکا هستند.